Róże ku czci św. Rity w naszym kościele.

Św. Rita z pewnością należy do najpopularniejszych świętych Kościoła Katolickiego. trudno się temu dziwić, gdyż jest wielką orędowniczka w sprawach trudnych i po ludzku beznadziejnych. A to za sprawą swojego życia, które przepełnione było właśnie takimi problemami. Ta średniowieczna święta, za sprawą swoich rodziców wyszła za mąż za człowieka, który zgotował je na ziemi prawdziwe piekło. Wytrwale jednak modliła się o jego nawrócenie, co stało się przed jego śmiercią. Jej ogromne oddanie Bogu i modlitwa uchroniła także dwóch synów przed morderstwem, którzy w skutek choroby zmarli. po wielu latach cierpień i trosk, św. Rita spełniła swoje wielkie marzenie i wstąpiła do zakonu. Tam otrzymała stygmat korony cierniowej Chrystusa, który jednoczył ja z męką Pana Jezusa przez kilkanaście lat. Zmarła w zakonie w opinii świętości.

A dlaczego jej atrybutem jest akurat róża. Na życzenie umierającej świętej, Bóg dokonał pięknego cudu. W pokrytym śnieżną pierzyną ogrodzie zakwitła róża, którą Rita chciała zobaczyć przed śmiercią.

Jan Paweł II bardzo cenił postać św. Rity. Z okazji 100-lecia kanonizacji św. Rity, w Rzymie w 2000 roku w przemówieniu powiedział m.in.: „Doczesne szczątki św. Rity, są widzialnym znakiem tego, czego Bóg dokonuje w historii, gdy napotyka serca otwarte na Jego miłość. Widzimy wątłe ciało kobiety, która była mała wzrostem, ale wielka świętością. Żyła w pokorze, a teraz jest znana na całym świecie ze swojego heroicznego chrześcijańskiego życia, jako żona, matka, wdowa i zakonnica. Głęboko zakorzeniona w miłości Chrystusa, w wierze odnalazła siłę do bycia kobietą pokoju w każdej sytuacji”.

W kilku kościołach naszej diecezji, a dziś i w naszym, odbyło się nabożeństwu ku czci tej wielkiej świętej z poświęceniem róż. Niech święta Rita wstawia się za nami i wyprasza potrzebne łaski dla naszych parafian! 

 

 

 

 

Modlitwa do św. Rity:

"Święta Rito, Patronko spraw trudnych, Orędowniczko w sytuacjach beznadziejnych, cudna gwiazdo świętego Kościoła naszego, zwierciadło cierpliwości, pogromicielko szatanów, lekarko chorych, pociecho strapionych, wzorze prawdziwej świętości, ukochana Oblubienico Chrystusa Pana naznaczona cierniem z korony Ukrzyżowanego. Z głębi serca czczę Ciebie i zarazem błagam módl się za mną, o uległość woli Bożej we wszystkich przeciwnościach mojego życia. Przybądź mi z pomocą, o święta Rito i spraw, abym doznała skutków Twej opieki, by modlitwy moje u tronu Bożego stały się skuteczne. Wyproś mi wzmocnienie wiary, nadziei i miłości, szczerego i dziecięcego nabożeństwa do Matki Bożej oraz łaskę... (wymienić ją). I to spraw, abym zwyciężywszy wszelkie przeszkody i pokusy, mogła dojść kiedyś do nieba i tam Ci dziękować i wiecznie cieszyć się towarzystwem Ojca, Syna i Ducha Świętego. Amen.”