OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE NIEDZIELA PALMOWA 5 kwietnia 2020

  1. Dzisiaj obchodzimy Niedzielę Palmową czyli Męki Pańskiej. Rozpoczynamy czas Wielkiego Tygodnia. To święte dni, w których  wspominamy i uobecniamy najważniejsze wydarzenia historii zbawienia, Ze względów epidemicznych nie organizujemy  procesji z palmami. O godz. 17.15 zachęcamy do wysłuchania Gorzkich Żali z naszego Kościoła.
  1. Przypominamy iż dyspensa od udziału w niedzielnej Mszy Świętej udzielona jest wszystkim aż do odwołania. Szczegółowe zalecenia duszpasterskie na czas epidemii znajdują się na stronie internetowej parafii oraz diecezji.
  2. Kancelaria parafialna pozostaje nieczynna. Kontakt z kancelarią parafialną tel. 33 814 11 13.
  3. Z okazji Świąt Wielkanocnych, co roku Caritas organizuje akcję pomocy potrzebującym poprzez dystrybucję baranków i paschalików. Dla wszystkich, którzy chcieliby zaopatrzyć się w te symbole na świąteczne stoły udostępniamy je w zakrystii i na stoliku przy głównym wejściu do kościoła. W dniu dzisiejszym i przez następne dni można przyjść i w przedsionku kościoła je nabyć. Szczególnie polecamy świece- paschaliki, które można zapalić podczas domowych nabożeństw.
  4. Na Święta Wielkanocne przygotujmy się poprzez akt żalu doskonałego i Komunię świętą duchową. Pomocne materiały znajdują się na stronie parafialnej.
  5. W tym tygodniu przeżywać będziemy Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego.

W Wielki Czwartek wspominamy i przeżywamy ustanowienie Eucharystii i sakramentu kapłaństwa.  Msza św. Wieczerzy Pańskiej zostanie odprawiona o godz. 18.00. Poprzedzi ją bicie dzwonów, które obwieści rozpoczęcie Triduum Paschalnego.  Przeczytajcie w swoich rodzinach fragment Ewangelii opisujący ustanowienie Eucharystii (np. Łk 22,7–23) Zachęcam Was do uczestniczenia w Mszy św. Wieczerzy Pańskiej dzięki zaplanowanej transmisji z naszego kościoła on line na You-Tube, oraz facebooku   Spróbujcie znaleźć kilka minut ciszy, aby podziękować za eucharystyczną obecność Pana Jezusa. Prosimy was o modlitwę za nas kapłanów oraz w intencji nowych powołań do życia zakonnego i kapłańskiego. O godz. 20.30 trwajmy na modlitwie różańcowej o ustanie epidemii.

Wielki Piątek niech będzie dniem ciszy. To dzień postu ścisłego i wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Ofiarujmy to wyrzeczenie w intencji ustania pandemii. Warto w tym dniu znaleźć czas, aby przed krzyżem przeprowadzić rachunek sumienia, tym bardziej, że nie będziemy mogli skorzystać z tradycyjnej spowiedzi. Jeśli to możliwe, odprawcie wspólnie Drogę Krzyżową. Możecie to uczynić z nami o godz. 15.00 (transmisja on – line). Drogę Krzyżowa rozpoczniemy odmówieniem Koronki do Bożego Miłosierdzia rozpoczynając odprawianie nowenny przed niedzielą Miłosierdzia Bożego.  O godz. 18.00 w naszym kościele odbędzie się transmitowana on – Line. Liturgia na cześć Męki Pańskiej. Niech modlitwa ta stanie się dobrą okazją do adoracji krzyża w waszych domach. Ustawcie więc krzyż na odpowiednio przygotowanym stole, zapalcie przy nim świecę. Niech każdy z domowników odda cześć temu krzyżowi, a stół niech stanie się znakiem Waszej wzajemnej miłości i pokoju.  Zachęcamy do przeżycia wielkopiątkowej liturgii za pośrednictwem transmisji, w tym do modlitewnej jedności z papieżem Franciszkiem, podczas prowadzonego przez niego nabożeństwa Drogi Krzyżowej na Watykanie. O godz. 20.30 trwamy na modlitwie różańcowej o ustanie epidemii.

W Wielką Sobotę nie będzie błogosławienia pokarmów na stół wielkanocny, ani tradycyjnej adoracji przy Grobie Pańskim. Błogosławieństwa pokarmów należy dokonać w czasie świątecznego śniadania w Niedzielę Wielkanocną w domu. Tekst obrzędu umieszczony jest na naszej stronie internetowej. O godz. 15.00 odmówimy Koronkę do Bożego miłosierdzia kontynuując nowennę przed niedzielą Bożego Miłosierdzia oraz odmówimy różaniec o ustanie epidemii.

W wielka sobotę w rodzinie odmówcie, najlepiej przy zapalonej świecy – paschale, wyznania wiary, tej modlitwy, którą odmawiamy podczas niedzielnej Eucharystii (Credo). Wypowiadając słowa „i zmartwychwstał dnia trzeciego, jak oznajmia Pismo”, zatrzymajcie się na chwilę ciszy, przyklęknijcie, rozważając tę prawdę, która stanowi centrum naszego chrześcijańskiego życia.

Liturgię Wigilii Paschalnej, to czuwanie na cześć Pana. rozpoczniemy o godz. 20.00. W jej trakcie odbędzie się  poświęcenie ognia i Paschału, odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych i Liturgia Eucharystyczna. To nocne czuwanie zakończymy odśpiewaniem  hymnu Te Deum,  a biciem dzwonów oznajmimy wszystkim naszą radość ze Zmartwychwstania Chrystusa.

W uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego zachęcamy do wspólnej modlitwy i pobłogosławienia pokarmów, przed świątecznym śniadaniem. Zachęcam Was do rodzinnego uczestniczenia w Mszy św. wielkanocnej za pośrednictwem mediów. O godz. 20.30 trwamy na modlitwie różańcowej o ustanie epidemii i kontynuujemy nowennę przed świętem Miłosierdzia Bożego.

Zgodnie z zarządzeniem ks. biskupa ordynariusza, wszystkie uroczystości  Triuduum Paschalnego oraz nabożeństwa odbywać się będą bez udziału wiernych i będą transmitowane on – line (Parafia NMP Królowej Świata w Bielsku-Białej) na You Tube oraz na facebooku.

Na stronie internetowej parafii znajdują się materiały pomocne w przeżywaniu w rodzinie Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku oraz Wielkiej Soboty.

Obecny czas, to także czas próby naszego człowieczeństwa i chrześcijaństwa. Zwracamy się z apelem abyśmy zatroszczyli się o osoby starsze, samotne i żyjące obok nas, które tego potrzebują.

          Jako wasi duszpasterze zapewniamy  Was o duchowej bliskości. Szczególnie będziemy pamiętali o was i o waszych intencjach  gdy będziemy sprawowali obrzędy Triduum Paschalnego. Prosimy was o modlitwę także za nas! Pozdrawiamy Was serdecznie. Oddajemy Was w opiekę Maryi naszej Matki Królowej Świata i  z serca błogosławimy.

                                                           Ks. Wiesław Ogórek SDS, proboszcz