22-29 lipiec 2018 r. XIX Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa – Cygański Las

Już w niedzielę 22 lipca rozpocznie się w Polsce kolejny Tydzień św. Krzysztofa. Rozpocznie się w Kielcach uroczystą Mszą Św. w intencji wszystkich kierowców, sprawowaną przez bp. Jana Piotrowskiego i bp. Jeana-Jacquesa Koffi Oi Koffi z Wybrzeża Kości Słoniowej. Jest to czas aby podziękować za bezpieczną jazdę oraz zastanowić się nad tym, czy prawidłowo i bezpiecznie korzystamy z  pojazdów i naszych umiejętności. W wielu parafiach naszego kraju, w środę- w liturgiczne wspomnienie św. Krzysztofa, patrona kierowców- zbierane będą ofiary na zakup samochodów dla misjonarzy.W naszej parafii w przyszłą niedzielę tj. 29 lipca, po każdej Mszy Świętej odbędzie się poświęcenie pojazdów.

Ks. Kraśnicki, współorganizator Ogólnopolskiego Tygodnia św. Krzysztofa przypomina że “prowadzący pojazd ma być chrześcijaninem także na drodze, nie tylko w kościele, w domu czy też w miejscu pracy. Ma pokazywać to w swoim sposobie prowadzenia pojazdu i odnoszenia się do innych użytkowników drogi”.

Modlitwa Kierowcy:

Boże,
daj mi pewną rękę i bystre oko,
abym nikomu nie wyrządził żadnej szkody.

Nie pozwól Dawco życia,
bym się stał przyczyną śmierci lub kalectwa,
a także zachowaj od nieszczęścia i wypadku.

Pohamuj pokusę nadmiernej szybkości.
Oby piękno stworzonego przez Ciebie świata
i radości Twojej łaski towarzyszyły mi na zawsze.

Dekalog kierowcy:

I. Nie zabijaj.

II. Niech droga będzie dla ciebie narzędziem jednoczącym osoby, a nie śmiertelnym niebezpieczeństwem.

III. Niech uprzejmość, poprawność i ostrożność pomogą ci wyjść z nieprzewidzianych sytuacji.

IV. Okazuj miłosierdzie i pomagaj bliźniemu w potrzebie szczególnie gdy jest ofiarą wypadku drogowego.

V. Niech samochód nie będzie dla ciebie przejawem władzy, panowania i okazją do grzechu.

VI. Z miłością przekonuj młodych i nie tylko młodych do tego, aby nie zasiadali za kierownicą, gdy nie są w stanie.

VII. Wspieraj rodziny ofiar wypadków drogowych.

VIII. Doprowadź do spotkania ofiary i agresora we właściwym momencie, ażeby mogli przeżyć wyzwalające doświadczenie przebaczenia.

IX. Na drodze chroń słabszego.

X. Poczuwaj się do odpowiedzialności za innych.

Rozśpiewanym kierowcom polecamy także wykaz pieśni księdza Roberta Jakubowskiego, które należy śpiewać podczas jazdy samochodem, przy rozwijaniu następujących prędkości:

80 km/h – „Pobłogosław, Jezu, drogi”

90 km/h – „To szczęśliwy dzień…”

100 km/h – „Cóż Ci, Jezu, damy…”

110 km/h – „Ojcze, Ty kochasz mnie…”

120 km/h – „Liczę na Ciebie, Ojcze…”

130 km/h – „Panie, przebacz nam…”

140 km/h – „Zbliżam się w pokorze…”

150 km/h – „Być bliżej Ciebie chcę…”

160 km/h – „Pan Jezus już się zbliża…”

170 km/h – „U drzwi Twoich stoję, Panie…”

180 km/h – „Jezus jest tu…”