Zwycięzcy Konkursu Jordanowskiego na wiedeńskich szlakach

           W przepięknej austriackiej scenerii zwycięzcom II Konkursu Jordanowskiego minął ostatni weekend. Zmagania dotyczące życia i dzieła o. Franciszka Marii od Krzyża Jordana- Założyciela Salwatorianów, zaprowadziły najlepszą czwórkę finalistów wraz z organizatorami Konkursu na czele z ks. Bogdanem Cwynarem SDS do Nitry, Bratysławy i pięknego Wiednia.

Nagrodą za trud, jaki młodzież włożyła w przygotowania do Konkursu Jordanowskiego było odwiedzenie miejsc kluczowych związanych  z nasza historią oraz wiarą.

Wyjazd rozpoczął się od zwiedzania Nitry- uroczego miasteczka na Słowacji, gdzie we wczesnym średniowieczu dotarli wielcy misjonarze Słowian, Cyryl i Metody. Jest to jedno z najważniejszych miejsc  wschodniej Europy, które można śmiało nazwać kolebką chrześcijaństwa. Uczestnicy wyjazdu mieli okazję zwiedzić  katedrę św. Emmerama, mury średniowiecznej baszty oraz poznać historię polskiego świętego, który jest w Nitrze otaczany wielką czcią- św. Andrzeja Świerada.

Kolejny dzień wyjazdu zarezerwowany był na zwiedzanie Bratysławy. Ruiny średniowiecznego zamku Devin zrobiły na wszystkich ogromne wrażenie. Znajduje się on w bardzo urokliwym miejscu, na ogromnej skale w podnóża której  spotykają się rzeki Dunaj i Morawa. Spacerując pomiędzy ruinami zasmakować można  klimatu średniowiecznego podzamcza, co dodatkowo uatrakcyjniało bezlitośnie świecące słońce… Na szczęście cień uroczych uliczek Bratysławy oraz chłód wielkich katedr  oddał wszystkim zmęczonym wytchnienia.

Dwa ostatnie dni wyjazdu przeznaczone były na zwiedzania stolicy Austrii-Wiednia. Dzięki uprzejmości mieszającego tam Polaka-Pana Jana, zwiedzanie było absolutną przyjemnością!

Liczne pałace, zamki, kościoły, klasztory, opactwa, królewskie ogrody, place i uliczki sprawiały, że z każdą minutą w młodych uczestnikach wzrastał zachwyt nad tym wyjątkowym miastem. Odwiedzenie miejsc ważnych nie tylko religijnie ale i patriotycznie, pokazało jak wiele nas łączy w Austrią.

Dla zeszłorocznych zwycięzców zwiedzanie Wiednia było kontynuacją poznawania historii cesarzowej Sisi, którą poznali rok temu w Budapeszcie a  której losy są mocno związane także z Wiedniem.

Wyjazd  był szansą nie tylko zobaczenia ciekawych miejsc, poznania kultury i historii  ale także zasmakowania lokalnej kuchni. Wśród różnych smaków i gustów, najbardziej smakował wszystkim tradycyjny sznycel wiedeński 😉

Każdy dzień był wielkim darem od Pana Boga, dlatego wszyscy uczestnicy wyjazdu-zwycięzcy oraz organizatorzy zaczynali go wspólną modlitwą i nią też kończyli każdy wspaniale przeżyty dzień.

Gospodarzami wyjazdu było Zgromadzenie  Sióstr Benedyktynek od Wieczystej Adoracji. Pracująca tam od  18 lat Polka s. Bernadetta Banakiewicz OSB z wielka radością przyjęła swoich rodaków. Dzięki  miłej atmosferze i bardzo dobrym warunkom, wszyscy czuli się jak u siebie w domu 😉

Tegoroczny wyjazd zwycięzców kolejnego Ogólnopolskiego Konkursu Jordanowskiego z całą pewnością można zaliczyć do udanych!

Agnieszka N.