Bagie艅skie rekolekcje dla student贸w i starszych ?! Koniecznie przeczytaj! 馃槆

“Dni Skupienia na Przegibku okiem nawr贸conego laika”.

Szcz臋艣膰 Bo偶e! W miniony weekend (1-3.III.2019) odby艂y si臋 Dni Skupienia duszpasterstwa “BAGNO” prowadzone przez ks. Ma膰ka oraz ks. Paw艂a. Trafi艂em na nie dziwnym zrz膮dzeniem losu, gdy偶 ledwo 25 stycznia rozpocz臋艂o si臋 moja przygoda z powrotem na 艂ono Ko艣cio艂a, a by艂o to 艣wi臋to nawr贸cenia 艣w. Paw艂a – jasny znak od Boga, 偶e mam do Niego wraca膰! Zobaczy艂em og艂oszenie na Facebook’u i pomy艣la艂em, czemu nie? Ale wracajmy do wyjazdu, kt贸ry rozpocz膮艂 si臋 w najlepszy spos贸b: od Eucharystii w Cyga艅skim Lesie, po kt贸rej odby艂a si臋 “Noc Nikodemowa” – czytanie jednej z ksi膮g Pisma 艢wi臋tego po艂膮czonego z adoracj膮 Pana Jezusa. Tutaj musz臋 si臋 przyzna膰, 偶e chcia艂em w tym momencie zrezygnowa膰 z wyjazdu, ba艂em si臋 nowych ludzi, jak mnie przyjm膮, co ja w og贸le tutaj robi臋, nie potrzebuje przecie偶 wsp贸lnoty: miliony my艣li, byle tylko nie jecha膰. Ale szatan nie wygra艂 i pojecha艂em. Na moje szcz臋艣cie.
Po wst臋pie w ko艣ciele pw. NMP Kr贸lowej 艢wiata udali艣my si臋 do domu rekolekcyjnego na Przegibku – dalej ni偶 koniec 艢wiata, w ko艅cu nie by艂o tam zasi臋gu ani dost臋pu do Facebook’a! Rozpocz臋li艣my od trywialnych czynno艣ci takich jak kolacja czy zjedzenie p膮czk贸w robionych przez ks. Ma膰ka w Trzebnicy! Nast臋pnie dozna艂em szoku: zaczynamy milczenie – nigdy nie mia艂em przyjemno艣ci do艣wiadczy膰 takiego sposobu prze偶ywania rekolekcji, a dodatkowym ci臋偶arem dla mnie by艂a moja natura: lubi臋 sobie pogada膰. Na szcz臋艣cie ksi膮dz Pawe艂 pi臋knie opisa艂 cel tego dzia艂ania, dzi臋ki czemu 艂atwiej mi by艂o prze偶ywa膰 ten czas. Wraz z pocz膮tkiem milczenia ks. Maciek wyg艂osi艂 dla nas konferencj臋 na podstawie Ewangelii o nocnym spotkaniu Nikodema z Jezusem. Wprowadzaj膮c nas w ten czas zada艂 zadanie by odpowiedzie膰 sobie na pytanie 鈥濳im jestem鈥. Tak jak w Pi艣mie 艢wi臋tym Nikodem ma 6 r贸偶nych okre艣le艅 tak i my mieli艣my je znale藕膰 wzgl臋dem swojej osoby. Nast臋pnie zostali艣my zaproszeni na spotkanie z Najlepszym, na Adoracj臋 Jezusa w Naj艣wi臋tszym Sakramencie, na kt贸rej mogli艣my by膰 a偶 do 1:00 w nocy .
Sobot臋 rozpocz臋li艣my od jutrzni oraz 艣niadania. Musz臋 wam powiedzie膰 20 os贸b przebywaj膮cych razem i nie odzywaj膮cych si臋 do siebie to naprawd臋 niezwyk艂e do艣wiadczenie. Z pocz膮tku czujesz si臋 niezr臋cznie, ale potem coraz bardziej wchodzisz w t膮 cisz臋, w do艣wiadczenie Boga, w mo偶liwo艣膰 rozmowy tylko i wy艂膮cznie z Nim. Polecam! Po porannych aktywno艣ciach udali艣my si臋 do kaplicy na super kombo: konferencja + Adoracja z mo偶liwo艣ci膮 spowiedzi. Podczas konferencji ksi膮dz Maciek przeczyta艂 fragment ksi膮偶ki “Oczami Jezusa”, opisuj膮cej wydarzenia z Ewangelii, ale z punktu widzenia naszego Przyjaciela. 脫w fragment dotyczy艂 k艂贸tni uczni贸w o nale偶ne miejsce przy stole, ale najwa偶niejsza w nim by艂a postawa Jezusa: pe艂na zrozumienia, ojcowskiej opieki i mi艂o艣ci do KA呕DEGO z uczni贸w
Po adoracji wyruszyli艣my na Magurk臋, a je偶eli uwzgl臋dni膰 nasz膮 tras臋, to raczej Golgot臋. Oczywi艣cie dalej zachowywali艣my milczenie, a dzi臋ki postawie innych uda艂o mi si臋 zacz膮膰 rozkoszowa膰 t膮 cisz膮, mog艂em sobie pogada膰 z Jezusem, wyobra偶a艂em sobie, 偶e w臋drujemy razem, mo偶e te偶 troch臋 ponarzeka艂em. Szcz臋艣liwie uda艂o nam si臋 wszystkim dotrze膰 na g贸r臋 wczesnym popo艂udniem i nast膮pi艂 gw贸藕d藕 programu: tak, Eucharystia! Ale w niezwyk艂ym otoczeniu, gdy偶 odby艂a si臋 na zewn膮trz, a temperatura nie rozpieszcza艂a, ale mo偶e dzi臋ki temu by艂a tak wyj膮tkowa? Uda艂o mi si臋 osi膮gn膮膰 skupienie jakiego dawno u mnie nie by艂o, a偶 nie odczuwa艂em zimna, tylko Jego. I jestem pewien, 偶e nie by艂em jedyny. Dodatkowo homilia ksi臋dza Paw艂a m贸wi膮ca o tym, 偶e B贸g dla ka偶dego z nas ma odpowiedni plan, adekwatny do naszych zdolno艣ci, 偶e nie oczekuje od nas wszystkich wst膮pienia do stanu kap艂a艅skiego lub zakonnego, dodatkowo mnie podbudowa艂a. Pokaza艂, 偶e chocia偶 ja nie wiem co mam robi膰 w 偶yciu to jest Kto艣, kto ju偶 o tym wie. W tym momencie zako艅czyli艣my milczenie, mogli艣my si臋 wygada膰. Po duchowym posi艂ku nast膮pi艂 czas by wrzuci膰 co艣 na ruszt – i to w sumie prawie dos艂ownie, gdy偶 przyrz膮dzili艣my ognisko. Kie艂basa w tak膮 pogod臋 to by艂 istny przedsionek nieba.
Po powrocie zrobili艣my sobie lu藕ne spotkanie przy kawce, p膮czkach i innych smako艂ykach. Zacz臋li艣my si臋 poznawa膰, okaza艂o si臋 r贸wnie偶, 偶e nie ja jedyny trafi艂em tu z Internetu: pi臋kny znak, jak narz臋dzia tak cz臋sto prowadz膮ce do z艂ego mog膮 by膰 wykorzystane w dobrym celu. Po pogaducha nast膮pi艂 czas dzielenia w grupach. By艂 to chyba dla mnie jeden z najwa偶niejszych moment贸w tego wyjazdu. Nie tylko mog艂em podzieli膰 si臋 cudem mojego nawr贸cenia i dzia艂ania Jezusa w moim 偶yciu, ale i us艂ysze膰 jak w przer贸偶ne sposoby On dzia艂a w 偶yciu innych ludzi. Umocni艂o mnie to i zacz臋艂a si臋 pojawia膰 my艣l, 偶e mo偶e to wsp贸lnota dla mnie? Po spotkaniu w grupach odby艂a si臋 kolejna konferencja po艂膮czona z nieszporami. Tym razem m贸wili艣my o tym by by膰 jak dzieci, a kolejny fragment z “Oczami Jezusa” pokazywa艂 jak 艣w. Jan Marek pozna艂 Jezusa, jak bardzo chcia艂 go zatrzyma膰 u siebie w wiosce, jak od pocz膮tku Go pokocha艂. Ci臋偶ko to wyrazi膰 s艂owami, ale s艂owa ksi臋dza Ma膰ka idealnie do nas trafia艂y. Po kolejnym, pi臋knym spotkaniu z Jezusem w Jego domu udali艣my si臋 na kolacj臋, przygotowan膮 (zreszt膮 jak ka偶dy posi艂ek) przez Mamu艣k臋 Sylwi臋- wyborny bogracz, kt贸ry przegry藕li艣my p膮czkami zrobionymi przez ks. Ma膰ka. Po posi艂ku mieli艣my lu藕niejszy czas, na pogadanie oraz integracj臋. Dzie艅 zako艅czyli艣my ostatni膮 konferencj膮 oraz Adoracj膮 Najwa偶niejszego.
Poranek Dnia Pa艅skiego to jutrznia (recytatywem!) i 艣niadanie – pyszna jajecznica oraz smakowite p膮czki. Nast臋pnie Eucharystia, jak zawsze wyj膮tkowa, podczas kt贸rej par臋 os贸b odkry艂o przed nami swoje talenty: Asia, okaza艂a si臋 艣wietnym gitarzyst膮, a Monika przyprawi艂a nas o ciarki swoim wykonaniem Psalmu, taki g艂os to prawdziwy dar. Komunie przyj臋li艣my pod dwoma postaciami, totalny odjazd! Po Mszy 艢wi臋tej mieli艣my spotkanie przy ciastku (i tak, przy p膮czkach r贸wnie偶), gdzie ka偶dy m贸g艂 si臋 podzieli膰 swoim prze偶yciami tego pi臋knego czasu. Gdy my艣la艂em, 偶e ju偶 wyczerpa艂em limit 艂ask na ten weekend to us艂ysza艂em 艣wiadectwo Moniki: tak pi臋kne i poruszaj膮ce, 偶e a偶 polecia艂y mi 艂zy z oczu. B贸g dzia艂a naprawd臋 w przedziwny spos贸b. Tym punktem programu praktycznie zako艅czyli艣my nasz wyjazd: zosta艂o posprz膮tanie, Anio艂 Pa艅ski oraz po偶egna膰 si臋.
Podsumowuj膮c, a偶 sam sobie zazdroszcz臋, 偶e uda艂o mi si臋 by膰 na tych Dniach Skupienia. B贸g jest 偶ywy, dzia艂a w przedziwny spos贸b, a Jego 艁aska rozlewa si臋 nad nami. Mam nadziej臋, 偶e uda nam si臋 wkr贸tce spotka膰 i razem obcowa膰 z Jezusem, bo to jest na prawd臋 super Go艣膰!
Niech B贸g Nam b艂ogos艂awi,
Boles艂aw B.