Salwatorianie

Możesz Pomóc

Liturgia Słowa Bożego

Odpust Parafialny 24-08-2014

“I Ja ciebie nie potępiam…”

Nauka o odpustach łączy się z tajemnicą Bożego Miłosierdzia. W sakramencie pojednania grzesznik otrzymuje przebaczenie wyznanych grzechów, za które szczerze żałuje. Dzięki temu może on osiągnąć wieczne zbawienie.
Uzyskane przebaczenie nie uwalnia jednak od kar doczesnych (czasowych), które spotykają nas za życia lub po śmierci w czyśćcu. Uwolnieniu od tych kar służy właśnie obfity skarbiec odpustów Kościoła.

Dlaczego Czyściec?

„Bądźcie więc wy doskonali jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski”  /Mt 5,48/

Musimy przejść proces oczyszczenia (nazywany karą doczesną) . Ten proces „stawania się świętym bo On jest święty” Kościół nazywa Czyśćcem.

Katechizm Kościoła Katolickiego o Czyśćcu:

„KKK 1054 Ci, którzy umierają w łasce i przyjaźni z Bogiem, ale nie są jeszcze całkowicie oczyszczeni, chociaż są już pewni swego zbawienia wiecznego, przechodzą po śmierci oczyszczenie, by uzyskać świętość konieczną do wejścia do radości Boga.

KKK 1030 Ci, którzy umierają w łasce i przyjaźni z Bogiem, ale nie są jeszcze całkowicie oczyszczeni, chociaż są już pewni swego wiecznego zbawienia, przechodzą po śmierci oczyszczenie, by uzyskać świętość konieczną do wejścia do radości nieba.

KKK 1031 To końcowe oczyszczenie wybranych, które jest czymś całkowicie innym niż kara potępionych, Kościół nazywa czyśćcem. Naukę wiary dotyczącą czyśćca sformułował Kościół przede wszystkim na Soborze Florenckim (Por. DS 1304. i na Soborze Trydenckim (Por. DS 1820; 1580). Tradycja Kościoła, opierając się na niektórych tekstach Pisma świętego (Na przykład 1 Kor 3, 15; 1 P 1, 7), mówi o ogniu oczyszczającym:

Co do pewnych win lekkich trzeba wierzyć, że jeszcze przed sądem istnieje ogień oczyszczający, według słów Tego, który jest prawdą. Powiedział On, że jeśli ktoś wypowie bluźnierstwo przeciw Duchowi Świętemu, nie zostanie mu to odpuszczone ani w tym życiu, ani w przyszłym (Mt 12, 32). Można z tego wnioskować, że niektóre winy mogą być odpuszczone w tym życiu, a niektóre z nich w życiu przyszłym (Św. Grzegorz Wielki, Dialogi, 4, 39).

KKK 1032 Nauczanie to opiera się także na praktyce modlitwy za zmarłych, której mówi już Pismo święte: "Dlatego właśnie (Juda Machabeusz) sprawił, że złożono ofiarę przebłagalną za zabitych, aby zostali uwolnieni od grzechu" (2 Mch 12, 45).

Natura Czyśćca

Oczyszczenie musi być całkowite i to właśnie wyraża nauka Kościoła o czyśćcu. Termin ten nie oznacza miejsca, lecz formę życia. Ci, którzy po śmierci żyją w stanie oczyszczenia, trwają już w miłości Chrystusa, uwalniającego ich od resztek niedoskonałości                                                            /Jan Paweł II Audiencja Generalna 4.08.1999/                                                                                                   Być może proces ten przebiega w czasie, być może poza czasem; możliwe też że jest jedną chwilą . Tak czy owak wiąże się z gruntowną przemianą człowieka.

Co daje modlitwa za zmarłych?

Modlitwa za zmarłych przynosi im ulgę w cierpieniu (nawet gdyby to cierpienie miało być momentalne). Jest to rodzaj modlitwy wstawienniczej która przekracza śmierć. Nadto jest to wyraz jedności całego Kościoła – tych, którzy jeszcze pielgrzymują na Ziemi, tych którzy są już w Niebieskim Domu Ojca oraz tych, którzy są jeszcze „w drodze”. Niestety nie potrafimy naszymi modlitwami pomóc potępionym, jednak możemy wstawić się za naszych braci i siostry, którzy cierpią męki przemiany.

Papież Paweł VI dodaje:  „ Cel, jaki sobie stawia władza kościelna w udzielaniu odpustów tkwi nie tylko w tym, aby wspomóc wiernych w usunięciu należnych kar, lecz także w tym, aby wiernych skłonić do wykonywania uczynków pobożności, pokuty i miłości – zwłaszcza takich, które przyczyniają się do wzrostu wiary i dobra wspólnego (…) Jeśli wierni ofiarują odpusty za zmarłych, praktykują w szczególniejszy sposób miłość  a gdy myślą o sprawach niebieskich (nadprzyrodzonych) – lepiej układają sprawy doczesne.

Pamiętajmy o tym wszystkim, uczestnicząc w Odpustowej Mszy Świętej o godz. 12.30, którą odprawi Ks. Prof. Ambroży Skorupa, konsultor prowincjalny

O Parafii

Rzymskokatolicka Parafia
NMP Królowej Świata

ul. Startowa 16
tel. (033) 814-11-13
e-mail: parafia[at]parafiacyglas.pl
www: parafiacyglas.pl

Jeśli chcesz wspomóż swoja parafię:

Konto bankowe:
0022 1678 2082

Z błogosławieństwem Bożym  dla wszystkich Dobrodziejów i Ofiarodawców  oraz z modlitwą w Ich intencji  w każdą pierwszą sobotę miesiąca  sprawowana jest Msza Św. o godz. 18.00 (19.00 maj - sierpień).

kst

w nawiasach dotyczą
okresu odwrześnia do kwietnia;

** w okresie wakacyjnym
(lipiec i sierpień) nie ma

Mszy św. o godz. 6.30;
*** w soboty Msza św.niedzielna.

Wypominki roczne